YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? Üniversite yerleştirme sonucu için geri sayım…

YKS tercih işlemlerini 23-29 Temmuz tarihleri arasında tamamlayan öğrenciler eğitim hayatlarına devam edecekleri üniversiteyi öğrenmek için sabırsızlanıyor. Tercih sonuçları ardından yerleşenler kayıtlarını yaptıracak, yerleşemeyen adaylara ise ya ek yerleştirme bekleyecek. İşte 2019 YKS yerleştirme sonuçlarına dair merak edilenler…

Tercih işlemlerini tamamlayan milyonlarca öğrenci ÖSYM’nin açıklayacağı YKS tercih sonuçlarını bekliyor. Sonuçların açıklanması ile adayların istedikleri okul ve bölümlere yerleşip yerleşemeyecekleri netlik kazanmış olacak. ÖSYM tarafından YKS tercih sonuçları için net bir tarih verilmese de ağustos ayının ikinci yarısında açıklanması bekleniyor.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Geçen yıl 7-14 ağustos tarihlerinde alınana tercihlerin sonuçları 31 Ağustos’ta açıklanmıştı. Bu yıl daha erken alınan tercihlerin sonuçlarının 15-19 Ağustos tarihlerinde açıklanması bekleniyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

Üniversite kayıtlarının 19 Ağustos’ta başlaması bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS ek yerleştirme süreci, YKS tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayacak. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 20 lira olacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun Ocak 2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

2023-07-31T13:08:22+00:00

İletişim

Körfez Mahallesi Şehit Rafet Karaca Sokak Anıt Park Yerleşkesi Karşısı No:18 İzmit/KOCAELİ

Phone: 0262 332 44 50 / 0262 332 44 27

Web: Web

Son Yazılar

WhatsApp
Call Now ButtonBizi Arayın